Шийний відділ хребта є сполучною ланкою між черепом і хребтом, який забезпечує рухливість голови.
У шийній області розташовані спеціальні канали, в яких містяться нерви та кровоносні судини, необхідні для живлення мозку, а також шийні хребці, які щільно прилягають один до одного. Порушення дисків призводить до пошкодження нерва та розвитку запалення.
Защемлення нерва шиї. Причини
Защемлення шийного відділу хребта широко поширене і має більш серйозні симптоми та наслідки порівняно із защемленням в інших відділах хребта. Затискання шиї може бути двох типів – защемлення нервів через шийні хребці (радикулопатія) та защемлення потиличного нерва (потилична невралгія). Причин, через які відбувається подібна деформація шийних хребців – безліч. Насамперед, це:
- Хронічні захворювання опорно-рухової системи;
- Остеохондроз;
- М’язові спазми;
- Радикуліт;
- Фізичне навантаження;
- Хронічна втома;
- Захворювання щитовидної залози;
- М’язова.
Також виділяють інші причини, які можуть спровокувати защемлення нерва шийного відділу хребта:
- дегенеративні зміни хребта;
- збільшення обсягу сполучної тканини;
- поява наростів на кістках;
- травми та запалення одного з хребців;
- міжхребцеві грижі;
- зміщення хребця;
- пухлини або шрами;
- малорухливий спосіб життя;
- різкі рухи голови;
- емоційний стрес;
- загострення хронічних захворювань;
- часта гіпотермія;
- генетична схильність до нестабільності шийного відділу хребта, слабкий тонус м’язів і, як наслідок, високий ризик нервових затискань.
Симптоми защемлення нерва шиї
Симптоми защемлення шиї різні та залежать від тієї частини хребта, де локалізується больовий синдром. Біль може бути гострим, проявлятися у вигляді печіння, поколювання або різей, зазвичай посилюється при тактильній пальпації (обмацуванні). При защемленні нерва шийного відділу хребта пацієнт зазвичай втрачає чутливість, а патологічний процес супроводжується зниженням працездатності, підвищеною стомлюваністю, парезом, у деяких випадках паралічем у легкій формі та зменшенням напруги верхніх кінцівок.
Стислі нерви проявляють себе за допомогою мігрені поколюванням в руках, погіршенням пам’яті, проблемами з мовленням, утрудненням ковтання, набряком слизової оболонки. Іншими ознаками здавленого нерва є:
- оніміння безпосередньо в затиснутій області;
- втрата чутливості в мові або під’язикової області;
- оніміння ключиць;
- дискомфорт у верхній частині руки та шиї.
Важливо! Деякі симптоми особливо небезпечні для вашого здоров’я і несуть пряму загрозу вашому життю. Якщо у вас спостерігається набряк слизової оболонки та задишка – негайно зверніться до лікаря, оскільки це може стати ознакою ішемічного інсульту.
Діагностика защемленого нерва в шиї
Якщо ви відчуваєте дискомфорт у шиї, і не знаєте, що з цим робити – перше, що потрібно зробити – звернутися до лікаря. Насамперед фахівець повинен визначити причину, етіологію болю, що утворився у вас. Тільки після повної діагностики лікар підбирає правильний курс лікування для досягнення стабільної та тривалої ремісії у пацієнта.
Незалежно від причини здавлювання нервів у шийному відділі, не тягніть із візитом до невропатолога. Лікарі проводять повне обстеження, включаючи:
- Рентгенографію хребта;
- МРТ;
- Ангіографію;
- УЗД з доплерографією для оцінки швидкості кровотоку, стану внутрішніх стінок хребта.
Якщо порушення призвело до постійних болів у шиї, які супроводжуються мігренью, запамороченням, шумом у вухах, зниженням працездатності, необхідно негайно звернутися до лікаря. Ці симптоми вкрай небезпечні, тому що затиснутий нерв може призвести до ускладнень, при яких може знадобитися лише оперативне хірургічне втручання для усунення патологічних утворень.
Затиснені шийні хребці та нерви вимагають всебічного дослідження та розробки індивідуальної терапевтичної програми для лікування та подальшої реабілітації. Лікування та реабілітація покликані зменшити навантаження на шию. Спочатку пацієнту призначають бандаж для шиї, комір і валик, який жорстко фіксує голову і не дозволяє шийним хребцям зазнавати деструктивної механічної дії. Шина Шанца – це відмінний варіант, який допоможе вам у надійній фіксації шиї та позбавить вас від болю у шийному відділі хребта. Купити шину Шанца можна на сайті інтернет-магазину Aurafix.
Лікування защемлення нерва в шиї
Зазвичай у випадках защемлення нерва шийного відділу хребта невропатологи призначають шийний бандаж, а також ряд медикаментозних препаратів, серед яких, як правило:
- нестероїдні протизапальні засоби;
- міорелаксанти;
- хондропротектори;
- анальгетики;
- мазі та гелі (спочатку охолодження, а потім прогрівання).
Як додаткові заходи рекомендується фізіотерапія та УВЧ для розігріву тканин, поліпшення біохімічних процесів, зняття запалення та набряку. Лікування нервів, затиснутих у шийному відділі хребта, також добре лікується за допомогою лазеротерапії. Масаж та мануальна терапія також корисні для усунення спазму та покращення біомеханіки шийного відділу хребта.
Для зміцнення м’язів також потрібні фізіотерапевтичні вправи. Вони допомагають усунення здавлювання нервових корінців шиї, розширення канальців між хребцями та збільшення рухливості шийного відділу хребта. Можливе використання ультразвукових хвиль для полегшення запального процесу, ударно-хвильової терапії, акупунктури, остеопатії. Відсутність лікування радикулопатії може призвести до серйозних змін у мозку та м’язах обличчя, до нестачі кровопостачання і, як наслідок, до серйозних ускладнень, тому важливо своєчасно розпочати лікування даної проблеми.
Профілактика утисків нервів шийного відділу хребта
Щоб запобігти защемленню нервів у шийному відділі хребта – лікарі рекомендують виконувати комплекс вправ, попередньо розроблений фізіотерапевтом. Навіть після найефективнішого лікування нервових затискань нерв може затиснутися знову, тому в даному випадку вкрай важливо запобігти цьому патологічному процесу.
Працюючи за комп’ютером, насамперед необхідно уникати напруги м’язів шиї, частіше вставати та розігріватися легким масажем. Рекомендується спати на ортопедичному матраці, а також регулярно піддавати свій організм фізичній активності. Необхідно стежити за спиною, при необхідності надягати корсети для корекції постави.
Шийні хребці відрізняються підвищеною чутливістю, тому кожен хребець може бути пошкоджений запалення. Затискання можна повністю вилікувати, але це займе певний час і вимагатиме вашого терпіння.
Сама собою будова шийного відділу – досить складний механізм. Велика кількість нервів та кровоносних судин проходять через хребці. Вони надійно захищають їхню відмінність від пошкоджень. Після руйнування кісткової тканини або порушення амортизуючих властивостей дисків може статися защемлення нерва. Цей стан називається радикулопатією.
Через високу рухливість цієї частини хребта та особливості анатомічної будови, така проблема – досить поширене явище. Нервові коріння можуть стискатися самим хребтом, спазматичними м’язами або диском. Рак, пухлина та зростання кісток також можуть бути причиною цього стану. Защемлення шийного нерва викликає більш серйозні наслідки і сильний біль, ніж такий стан в інших частинах хребта, тому, коли з’являються перші симптоми іннервації, лікування слід починати якнайшвидше.
Шийний бандаж, його функції та значення в лікуванні защемленого нерва
Шийний бандаж – це практичний та ефективний засіб, який дозволяє здійснити надійну фіксацію шийного відділу хребта, усунути підвищену мобільність м’язів та хребців даного відділу, а також попередити патологічне механічне вплив на хребці. Якщо ви хочете позбавитися больового синдрому і запобігти ускладненням – вам необхідно купити шийний бандаж. Підбір шийного бандажу здійснюється щодо висоти вашої шиї. Купити бандаж шийний недорого ви можете на сайті нашого магазину Aurafix.com