Ваша дитина займається у неправильному положенні? Годинники сидять за столом перед телевізором чи комп’ютером? Недостатньо проводить час на вулиці та уникає занять спортом?
Тоді, найімовірніше, ви недаремно зіткнулися з проблемою порушень постави. Нині дефекти постави стають дедалі серйознішою проблемою дітей шкільного віку.
Попри зовнішній вигляд, дефект постави – це не тільки неприродна кривизна хребта. Якщо у дитини є захворювання нижніх кінцівок (стегон, колін або ступнів), то ходьба, стояння, біг і навіть сидіння можуть завдати йому болю. Постійне перебування у вигнутому та неприродному положенні деформує весь скелет. У дитини також можуть з’явитися проблеми з диханням, з’явиться швидка втома, а в деяких випадках це може призвести до стресу або навіть депресії.
Причини деформації постави
Хребет дитини починає приймати природну форму лише до шести років, коли профіль нагадує дві розтягнуті літери “s” – але кінцеве його формування завершиться лише до вісімнадцяти років. Коли малюк іде до школи, для хребта настають справді непрості часи. Це період швидкого зростання дитини. М’язи не встигають за розвитком скелета і є достатньою опорою для хребта. І ось тоді спосіб життя маленької людини змінюється: вона проводить менше часу, граючи у дворі, бігаючи, проводить більше часу за комп’ютером, часто займаючи неправильне становище. Дитина, що сидить за столом, підігнувши ноги (або на зігнутій нозі), що підтримує похилу голову на руці, є дуже поширеним неправильним становищем, що веде до утворення сколіозу.
Другий критичний момент – період статевого дозрівання. Зміна пропорцій тіла та поточного центру тяжкості призводить до підвищеного ризику кривизни хребта. Коли ухвалення неприродних положень стає звичкою – складно щось робити, тому на допомогу приходить дитячий коректор постави. Коректор постави допомагає стабілізувати хребетний стовп у правильному анатомічному положенні та є чудовим ефективним способом проти сколіозу.
Це цікаво! Силует дитини починає формуватися ще в утробі матері. У перші 3-4 місяці життя плода починає утворюватися скелетна система. Чи буде вона достатньо сильною – залежить від матері дитини. Якщо вона дбає про себе, вона також дбає про свою дитину. З самого початку вагітності мати повинна: відпочивати, займатися спортом, проводити багато часу на свіжому повітрі, є овочі, фрукти, молочні продукти та рибу, оскільки вони містять вітаміни та мікро- та макроелементи, які корисні для розвитку плоду. Найбільш важливими є фолієва кислота (наприклад, фоліум), вітамін D3, йод (наприклад, фемінатальний) і кальцій (наприклад, кальцій D3).
Види викривлень хребта
Сколіоз – це бічне викривлення хребта. Воно відбувається, коли дитина вступає в активну фазу зростання, зазвичай між 6-м і 24-м місяцями життя, потім між 5-м та 8-м та 11-м та 14-м роками життя.
Симптоми: коли ми дивимося на спину дитини ззаду, ми бачимо, що хребет не утворює пряму лінію, а згинається. Найчастіше вигини створюються лише на рівні попереку, грудях чи шиї. Найбільш видимим сигналом сколіозу є асиметричне розташування лопаток.
Причини: їх багато – від вроджених дефектів хребта, неправильної будови тазу, нерівної довжини ніг після нестачі рухів до носіння важких сумок і неправильної постави сидячи.
Лордоз – хребет зігнутий вперед у поперековому відділі.
Симптоми: дивлячись на профіль дитини, ми помічаємо, що у неї увігнута спина і випнутий живіт.
Причини: зазвичай це результат рахіту, туберкульозу, розтягування м’язів спини, вивиху стегна, але також відсутність руху та сильні навантаження хребта.
Кіфоз, або надмірне згинання хребта назад у грудному відділі.
Симптоми: спостерігаючи за спиною або профілем дитини, можна помітити заокруглену спину, а іноді навіть горб.
Причини: це зазвичай викликано рахітом або як наслідок роздавлюванням хребців, наприклад, через вагу, яку піднімає дитина.
Діагностика в домашніх умовах
Хочете перевірити, чи має ваша дитина проблеми зі спиною? Зробіть простий тест на дому. Якщо щось турбує вас – негайно повідомте про це ортопеду.
Попросіть дитину стати перед вами. Подивіться, яким чином розташовані його руки, чи тримає він їх на одній висоті.дається плечей. Якщо одна рука розташована трохи нижче за іншу, а одна з лопаток опущена, це вказує на наявність проблем. Те саме стосується і стегон.
Попросіть вашу дитину нахилитися вперед, якби вона хотіла схопити пальці ніг руками, але не зігнула ноги в колінах. Тепер подивіться на його спину – лопатки повинні бути однаково вигнуті з одного боку та з іншого боку хребта. Проведіть великим пальцем по хребту, трохи натискаючи. Лінія, яка з’являється, має бути рівною. Наприкінці нехай дитина стане боком. Подивіться, чи не є спина надто круглою (горбатою) і чи не надто вільний живіт.
Коректуючі вправи для хребта
Якщо хребет дитини викривлений незначно (відхилення від хребця у випадку з хребтом становить менше 10 градусів, а дитині 7-8 років), часто достатньо вправ, що коригують, і зміни звичок дитини, а також коректора постави. Детальний комплекс вправ призначає лікар-ортопед після проведення індивідуальної діагностики та консультації. Іноді фахівець може включити до терапії різноманітні реабілітаційні заходи.
Важливо змінити спосіб життя: дитина повинна рухатися якнайбільше, оскільки йдеться про зміцнення м’язів та зв’язок, які стабілізують хребет. Наприклад, при сколіозі рекомендуються плавання, водне поло, каное, волейбол, гандбол та баскетбол. Не рекомендується практикувати стрибки, гімнастику чи підняття ваги. При лордоз рекомендується плавати на спині, а під час кіфозу – плавати, використовуючи всі стилі на животі. При лордозі не рекомендується плавати на спині, їздити велосипедом і піднімати тяжкості.
Спеціалізоване лікування постуральних дефектів
Близько 3 відсотків випадків викривлення хребта потребує спеціального лікування. Найчастіше ортопед призначає дитині носити ортопедичний корсет, який стабілізує хребет, змушуючи його прийняти природне анатомічне становище. Використовувати корсет необхідно носити по 18 годин на день, потім просто знімати його на ніч.
Іноді потрібна хірургічна корекція постуральних дефектів. Операція полягає в тому, щоб вставити металеву пластину, яка утримує стовп хребта в місці неприродного вигину, щоб він підтримував правильне положення.