Латеральний епікондиліт, або як у народі його ще називають «лікоть тенісиста», являє собою захворювання верхніх кінцівок, при якому пацієнт відчуває біль у лікті і прилеглій до нього зоні внаслідок запальних процесів з- за мікротравм сухожиль, що утворилися під час перевантаження суглоба.
Часто епікондиліту піддаються професійні спортсмени і люди, чия діяльність пов’язана з багаторазовими згинально-розгинальними рухами передпліччя (столяри, маляри, тенісисти, пакувальники і т.д). Також існує ще один різновид даного захворювання – медіальний епікондиліт або «лікоть гольфіста». За ступенем поширеності латеральний тип зустрічається набагато частіше за медіальний, а страждають ним в основному люди віком від сорока до п’ятдесяти років незалежно від гендерної приналежності.
Причини епікондиліту
Це захворювання може протікати як у хронічній, так і в гострій формі. Гострий епікондиліт може виникнути після одноразової перенапруги суглоба, а хронічний тип хвороби може протікати як яскраво, так і безсимптомно. Причиною «ліктя тенісиста» часто стають такі фактори:
- Постійна м’язова напруга руки, внаслідок якої утворюються мікротравми м’язів і сухожиль, що призводить до запального процесу тканин;
- Вікова деструкція кісткової, м’язової тканини та сухожилля;
- Генетична схильність;
- Хронічно слабкі зв’язки;
- Будь-які інші порушення в роботі опорно-рухової системи.
Група ризику
Найчастіше латеральному епікондиліту піддаються такі категорії пацієнтів:
- Старі люди у віці від сорока до шістдесяти років і старше;
- Професійні спортсмени (теніс, важка атлетика, будь-які види боротьби, бокс);
- Деякі види професій (кулінари, столяри, маляри, лікарі, будівельники, шофери, музиканти, художники тощо).
Як визначити наявність епікондиліту?
Якщо вас часто турбують болі в передпліччі, радимо вам звернути увагу на найчастіші симптоми епікондиліту. Своєчасне виявлення хвороби та вживання необхідних заходів щодо її лікування дозволять уникнути ускладнень у майбутньому, а також суттєво скоротять тривалість терапії.
Найчастіше епікондиліт характеризується наступним рядом симптомів:
- Хворобливі відчуття у зовнішній частині ліктя, що віддають у передпліччя. Біль при цьому має гострий і пекучий характер;
- Коли хвороба вже перейшла в хронічну форму, біль стає ниючий і тупий;
- Під час здійснення обертальних рухів або хапання в лікті з’являється біль з тенденцією наростання;
- При гострій формі перебігу хвороби біль у лікті відчувається навіть при дотику до суглоба;
- Болі посилюються переважно в нічний час;
- М’язи передпліччя стають слабкими;
- З’являється скутість ліктя та пальців;
- Іноді на місці запалення виникає почервоніння;
- На пізніх стадіях біль у лікті виникає буквально від простого рукостискання або підняття порожнього посуду (кухлі, чашки, склянки тощо).
Як лікувати тенісний лікоть?
Лікуванням латерального та медіального епікондиліту повинен займатися травматолог, хірург або ортопед. Тільки фахівець може достовірно визначити форму та стадію вашої хвороби, а також призначити відповідне лікування. Зазвичай терапія лікування епікондиліту включає:
- Абсолютний виняток навантаження на суглоб при гострій формі хвороби, а також обмеження напруги при хронічній;
- Масаж і фізіотерапевтичний вплив;
- Медикаментозний спосіб лікування;
- Лікувальна фізкультура;
- Епікондилітний бандаж.
При лікуванні епікондиліту необхідно звільнити суглоб від навантаження і намагатися зайвий раз не турбувати кінцівку. Фахівець, який часто лікує, призначає курс лікувального масажу і комплекс фізіотерапевтичних процедур. Виходячи з індивідуальних особливостей перебігу вашої хвороби, лікар також може призначити деякі протизапальні препарати та анальгетики, здатні усунути больовий синдром. Коли хвороба відходить до стадії ремісії, призначається лікувальна фізкультура, націлена на зміцнення м’язів та сухожиль.
Бандаж допоможе зняти болючі відчуття в лікті і стане ефективним способом при лікуванні тенісного ліктя.