Травмування – малоприємний процес, який супроводжується тривалим реабілітаційним періодом.
Тривалість цього періоду безпосередньо залежить від типу та ступеня травми. Буває, що пацієнт хоче швидше одужати, і раніше за належний термін намагається задіяти травмовану частину тіла. Нерідко така самодіяльність призводить до посилення загоюючих процесів і ще більше розтягує період відновлення. Що робити, коли хочеться якнайшвидше встати на ноги? Чи існують якісь безпечні способи запобігти ускладненням і якнайшвидше погладшати? Спробуймо розібратися далі.
Як відбувається процес реабілітації?
Однозначної відповіді на те, скільки триватиме реабілітаційний період не може дати жоден лікар, оскільки багато залежить від індивідуальних особливостей кожної людини, а також форми та типу перелому та об’єму кістки, яка було травмовано. Дрібні кістки зростаються набагато швидше за великі, тому у кожного пацієнта все індивідуально. Сам процес зрощення відбувається у кілька етапів:
- Перші десять днів відбувається ущільнення сполучних тканин та утворення згустків. Дуже важливо в цей період зберігати абсолютний спокій, тому що навіть найменша механічна дія здатна змістити уламки кістки;
- Далі формується м’яка мозоль, що, у свою чергу, займає від тижня до десяти днів включно. Якщо правильно зафіксувати область за допомогою бандажа або ортеза, цей процес може протікати швидше;
- Після того, як м’яка мозоль сформована – починає утворюватися кісткова мозоль. Цей процес протікає з чотирнадцятого по двадцять перший день і може тривати до трьох місяців. Особливо важко зрощенню піддаються компресійні переломи хребта, а також травми, які були нанесені в ході розриву великої гомілкової кістки та переломі стегна.
- На кінцевому етапі зрощення відбувається обростання кістки зрілою кістковою тканиною. Ущільнення, що утворилося раніше, розсмоктується, а кістка набуває правильної форми.
Якщо мова йде про закритий перелом – у такому випадку зрощення триває близько двох місяців, тоді як більш складні переломи великих кісток (наприклад, перелом гомілкової кістки) зростаються до півроку, а період реабілітації досягає двох років.
Від чого залежить швидкість зрощення кісток?
Якщо перелом не ускладнений опіками, зміщеннями та роздробленнями, імовірно можна назвати орієнтовний термін відновлення, який, крім іншого, залежить від кількох факторів:
- Вікової категорії пацієнта;
- Спосіб життя потерпілого;
- Наявність або відсутність супутнього захворювання або інфекцій;
- Гендерне приладдя.
Згідно з медичними спостереженнями, жіночі переломи відновлюються довше, ніж травми у чоловіків. Особливо якщо справа стосується періоду менопаузи або годування груддю.
У молодого організму регенерація кісткової тканини відбувається набагато швидше, ніж у пацієнтів у віці, що обумовлено швидкістю функціонування метаболізму. Якщо у пацієнта перелом зі зміщенням, ймовірність виникнення ускладнень вища у постраждалих похилого віку, тоді як у молодих він мінімальний.
Після зняття гіпсової пов’язки дуже важливо берегти ушкоджену частину тіла і не давати на неї великі навантаження, оскільки повторний перелом, який може статися через слабкість суглоба і м’язів, норовить серйозними ускладненнями. ще більшим за тривалістю терміном реабілітації.
Як прискорити процес зрощення кісток та період реабілітації в цілому?
Щоб у вашому організмі був оптимальний для зрощення кісток баланс мінералів – необхідно збагатити свій раціон продуктами з високим вмістом кальцію, вітаміну D і супутніми елементами. Такими продуктами є: сир, сирна продукція, холодець, чай із шипшини, яєчні жовтки та горіхи. Бажано, щоб при лікувальній терапії лікар призначив пацієнтові групу препаратів з хондроїтином та глюкозаміном.
Немаловажний фактор, який впливає на швидкість реабілітації після травми – проходження спеціальних фізіотерапевтичних процедур (тільки після повного зрощення кісткової тканини). До таких процедур відносять: ультрависокочастотну терапію, ультрафіолетове опромінення, магнітотерапія та ін. пацієнта – дотримуватись режиму, призначеного лікарем, правильно харчуватися, вживати більше білка та вітамінів, особливо рекомендується налягати на вітамін С, оскільки цей мікроелемент прискорює клітинний обмін речовин та сприяє підвищенню імунітету.
При складних переломах травматологи зазвичай призначають ще й анаболічні стероїдні препарати, які здійснюють стимуляцію зрощення кісток та запобігають ускладненням.
Бандажі для реабілітації після травми
Особливу увагу в реабілітаційний період після травми необхідно приділити додатковому екіпіруванню. Бандажі, ортези, тутори, наколінники, налокітники – все це виявить міцну фіксацію суглоба після травми та прискорить процес загоєння та реабілітації. Дуже важливо після травмування зберігати пошкоджену область у нерухомому положенні. Бандажі Аурафікс підтримають пошкоджену частину тіла і суттєво прискорять період відновлення, позбавивши пацієнта від болю та дискомфорту.
Міфи та цікаві факти про переломи кісток
- «Можеш поворушити ногою? Це не перелом» – Міф.
Ми не раз чули про те, що якщо після травми постраждалий може спонукати пошкоджену частину тіла – значить перелому немає. Однак це абсолютна помилка. Людина може рухати кінцівкою, навіть якщо вона зламана, тому не варто таким чином діагностувати травму. Найвизначальнішими симптомами перелому є: сильний, нестерпний біль, набряклість та візуальна деформація. Звичайно, коли кістка приймає незвичне анатомічне становище, це свідчить про наявність серйозних проблем, особливо, якщо вона стирчить назовні. Також при явному переломі в момент травми можна почути характерне клацання або хрускіт.
- «Справжній перелом характеризується жахливим болем» – Міф.
Бують такі переломи, при яких люди навіть і не підозрюють про їхню наявність. Здебільшого це стосується травм пальців кінцівок. Деякі пацієнти після перелому ще кілька годин займалися спортом, танцювали, відпочивали і, загалом, робили все те ж, що й людина без перелому до появи явного болю у пошкодженій ділянці.
Незначний перелом пацієнт може навіть не помітити, тому при появі гострого, тупого, пульсуючого або будь-яких інших видів болю, обов’язково зверніться до лікаря або в найближчий травмпункт, де вашу пошкоджену частину тіла надійно зафіксують до здійснення рентгенологічного обстеження.
- «Зламані пальці ніг не потребують особливого лікування, до лікаря можна навіть не звертатися» – Міф.
Звичайно, при переломі пальця гіпс вам накладуть навряд чи, але це не означає, що ваш перелом не потребує обстеження. При переломі пальця необхідно звернутися до лікаря, щоб фахівець встановив тип перелому та виключив у майбутньому прояви болю та деформації. Якщо при переломі палець прийняв неприродне становище – до лікаря необхідно звернутися обов’язково і до того якнайшвидше. У важких випадках може знадобитися оперативне втручання. Зазвичай пальці ноги зростаються від чотирьох до шести тижнів. Перелом великого пальця – складніша травма, і в деяких випадках травматологи навіть накладають гіпс, тому якщо ви відчуваєте, що зламали великий палець – терміново зверніться до травматолога.